Az EU és a világűr: nagyobb együttműködés az űrkutatás területén

2021. 02. 24.

Kommunikáció, mezőgazdasági fejlesztések, a természeti katasztrófák megfigyelése - ezek mind nem lennének lehetségesek az űrtechnológiák használata nélkül. Infografikán mutatjuk be, miért.

Az EU és a világűr: nagyobb együttműködés az űrkutatás területén

Az energiaügyi szakbizottság képviselői november 21-én elfogadták a Massimiliano Salini (néppárti, olasz) által jegyzett jelentéstervezetet, amely az EU űrprogramjait támogatná. December 13-án a képviselők is megszavazták a javaslatot a plenáris ülésen, Strasbourgban.

2019. április 17-én pedig a Parlament is zöld utat adott a jelentéstervezetnek. Az intézményi eljárás hamarosan a végéhez ér, már csak a Tanácsnak kell elfogadnia azt.

A 2021-2027-es időszakra előirányozott 16 milliárd euró olyan programok fejlesztésére szolgálna, mint a Galileo (Európa saját műhold navigációs rendszere), a Kopernikusz (az EU Föld-megfigyelési programja), vagy a világűr-megfigyelési kezdeményezés (SSA). Habár az uniós űrprogramok odafent, a világűrben történnek, hatásukat idelent, a Földön is érezzük, sőt.

Miért nélkülözhetetlenek az űrprogramok?

„A modernebb, biztonságosabb, hatékonyabb és fenntarthatóbb közlekedési rendszerek szorosan összekapcsolódnak az űrszektorral. A navigációs és a Föld-megfigyelési rendszerek segítségével a közlekedés is fejlődik, amelyből mind európai szinten, mind globálisan sokat profitálhatunk” - mondta el Salini.

A képviselő szerint: „A közlekedés hatékonyabb irányítása csökkenteni tudja a szennyezést és a klímaváltozás elleni harcban is segíteni tud. A drónok elterjedése segíthet a postai és csomagküldési szolgáltatásokban, a repülőgépek pontosabb követése pedig segíthet a késések és a zajszennyezés csökkentésében.”

Az űrtechnológiák alkalmazása ezeken a területeken mellőzhetetlen, ahogy a határellenőrzések és az uniós állampolgárok védelme szempontjából is meghatározó.

„Az új űrprogram célja, hogy megerősítse Európa vezető pozícióját a Föld-megfigyelési, navigációs és technológiai kutatásokban. Habár Európa jelenleg a világ második legfontosabb szereplője az űrkutatás területén, szükségünk van egy még nagyobb együttműködésre a többi szereplővel, ha fent akarjuk tartani a vezető pozíciónkat” - mondta el Salini. Hozzátette, hogy ez különösen fontos egy olyan időszakban, amikor új résztvevők lépnek be a piacra, ezzel is növelve a versenyt az európai űrszektorban.

További információ: ITT olvaható.

2021. február 24.

Forrás: www.europarl.europa.eu